Co oznacza nazwa WUKO? Wady i zalety stosowania WUKO?

WUKO – co to jest?

WUKO to potoczne określenie techniki czyszczenia kanalizacji metodą ciśnieniową zwaną również metodą hydrodynamiczną. Określenie WUKO pochodzi od specjalistycznych pojazdów wyposażonych w pompę, która tłoczy wodę pod dużym ciśnieniem. Co ciekawe, to właśnie technika czyszczenia kanalizacji metodą ciśnieniową jest jedną z najskuteczniejszych i najczęściej stosowanych przez pogotowie kanalizacyjne. Wszystko dlatego, że mamy do czynienia z rozwiązaniem o wielu zaletach, które jest też przyjazne dla środowiska naturalnego.

WUKO – czy warto stosować?

Na czym dokładnie opiera się technika czyszczenia kanalizacji metodą WUKO? Co sprawiło, że właśnie ta metoda zyskała na popularności? Ciśnieniowa metoda czyszczenia kanalizacji opiera się na wprowadzeniu do rur specjalnego węża z pojazdu WUKO, który pod dużym ciśnieniem tłoczy wodę. W tym celu wąż zostaje wprowadzony w głąb rur kanalizacyjnych. Następnie tłoczona pod wysokim ciśnieniem woda z pojazdu za pośrednictwem wprowadzonego węża rozdrabnia i wypłukuje zanieczyszczenia, rozbijając zatory z osadów, papierów, włóknin, czy innych odpadów. Wszystkie nieczystości, które oderwą się z rur, zostają odprowadzone do zbiornika pojazdu WUKO.

Zdjęcie pochodzi ze strony malewuko.pl i zostało opublikowane za zgodą jego właściciela.

Do tego typu zadań wykorzystywane są węże o różnych średnicach. Ich rodzaj dobierany jest indywidualnie w zależności od średnicy rur, ale nie tylko, ponieważ rodzaj zanieczyszczeń również wpływa na ostateczny wybór. Również dysze czyszczące dobierane są zgodnie z rodzajem kanalizacji, miejscem zatoru, czy rodzajem osadów, które należy usunąć. Do najbardziej popularnych można zaliczyć dysze rotacyjne, gdyż są one najskuteczniejsze i nie ma dla nich osadów, z którymi nie byłyby w stanie sobie poradzić. Jak wskazują eksperci, to właśnie dysze rotacyjne potrafią rozbić nawet stare osady wapienne, czy usunąć korzenie.

WUKO – wady i zalety stosowania

Do największych zalet stosowania metody WUKO zalicza się jej wysoką skuteczność. Mamy do czynienia z rozwiązaniem, które nie ma sobie równych pod względem usuwania różnego typu zanieczyszczeń, w tym również tych, które są stare. To jednak nie wszystko, ponieważ technika czyszczenia kanalizacji metodą WUKO sprawdza się w wielu różnych instalacjach.

Z powodzeniem można ją wykorzystać do czyszczenia instalacji sanitarnych, jak i kanalizacji deszczowej bez względu na rozmiar rur. Tym samym efektywnie można udrożniać piony, separatory tłuszczu, studnie, przepompownie, czy nawet wpusty uliczne. Jakby tego było mało to mamy do czynienia z rozwiązaniem bezinwazyjnym, które jest przyjazne środowisku. Wszystko dlatego, że w metodzie WUKO do udrażniania nie stosuje się żrących środków chemicznych.

A co z wadami? Czy metody WUKO mają stałe strony? Choć mamy do czynienia z metodą o wielu zaletach, to nie jest ona pozbawiona też wad. O czym dokładnie mowa? Przede wszystkim trzeba się liczyć z kosztami, które wynikają z zamówienia usługi. Dlatego, co niektórzy mogą uznać, że korzystanie z tego typu rozwiązań wcale nie jest takie dobre, jak się wskazuje.

Jednak w takich przypadkach warto spojrzeń na zamówienie usługi z innej perspektywy i potraktować to jako inwestycję, bo w końcu kanalizacja zostanie odpowiednio wyczyszczona. Na tym jednak nie koniec wad. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że czyszczenia kanalizacji metodą WUKO nie sprawdzi się tam, gdzie instalacja jest za bardzo skomplikowana. Poza tym również w przypadku starych kanalizacji, gdzie są one w złym stanie technicznym, również czyszczenie metodą ciśnieniową może okazać się nieodpowiednio.

WUKO – czy warto stosować?

Czy w takim razie warto korzystać z metody WUKO? Każdy, kto oczekiwał jednoznacznej odpowiedzi, może się rozczarować, ponieważ takie decyzje powinny być podejmowane indywidualnie. Na pewno mamy do czynienia z ciekawym rozwiązaniem, które sprawdza się w wielu instalacjach. Jednak zdarzają się i takie, gdzie się nie da się zastosować metody WUKO, dlatego warto przeanalizować wszystkie za i przeciw, a dopiero wtedy podjąć ostateczną decyzję.

Reklama