Jak działa powietrzna pompa ciepła i czy jest efektywna w Polsce?

Powietrzna pompa ciepła cieszy się rosnącym zainteresowaniem w naszym kraju. Wszystko za sprawą łatwego montażu oraz relatywnie niskich kosztów w porównaniu z pompa wodną lub gruntową. Pojawiają się jednak obawy, że ten model może się nie sprawdzić w bardzo zmiennym klimacie naszego kraju. Postanowiliśmy sprawdzić, jak działa powietrzna pompa ciepła, a także, czy jest to efektywne rozwiązanie grzewcze dostosowane do uwarunkowań klimatycznych w Polsce.

Powietrzna pompa ciepła – jak to działa?

Zadaniem takiej pompy jest pobieranie ciepła z otaczającego powietrza. Mamy dolne źródło niskiej temperatury, a zatem samo urządzenie, które pobiera ciepło, instalację, a także górne źródło, czyli instalację grzewczą w naszym domu. Choć wielu osobom wydaje się to nieprawdopodobne, w powietrzu, nawet przy bardzo niskich temperaturach poniżej -20 stopni, wciąż znajduje się sporo ciepła, które można wykorzystać do ogrzania naszego domu. W tym celu wykorzystuje się prawa termodynamiki. Pompa ciepła jest zasilana energią elektryczną. Jest w stanie wygenerować dziesięciokrotnie więcej ciepła w porównaniu z pobraną energią.

Czy pompa ciepła przestaje działać podczas dużych mrozów?

To jedna z podstawowych obaw osób, które zastanawiają się nad tym, jak działa powietrzna pompa ciepła. Dawne modele rzeczywiście posiadały ten mankament, że przestawały działać, gdy temperatura spadała poniżej -5 stopni. W związku z tym, takie modele były wykorzystywane w ciepłych klimatach, w których temperatura rzadko spada poniżej zera. Producenci zastosowali jednak zmodernizowane sprężarki, dzięki czemu, dzisiejsze pompy mogą funkcjonować nawet przy -30 stopniach Celsjusza. W Polsce od wielu lat nie odnotowano tak wysokich mrozów.

Im cieplej na zewnątrz, tym wydajniej pracuje pompa ciepła

Pompy ciepła

Jest to prawdziwe stwierdzenie. Im wyższa temperatura na zewnątrz, tym więcej ciepła, które może pobrać nasza pompa. W związku z tym, efektywność urządzenia spada przy dużych mrozach. Jednakże, spadek ten nie jest tak drastyczny, jak opisują to przeciwnicy powietrznych pomp ciepła. Nawet gdy temperatura spadnie poniżej -20 stopni, pompa wciąż jest w stanie wyprodukować więcej ciepła, niż pobiera energii potrzebnej do zachodzenia procesów termodynamicznych. Reasumując, wciąż jest wydajniejsza od tradycyjnych instalacji grzewczych.

Czy powietrzna pompa ciepła jest najtańsza?

Jednym z głównych powodów, dla których powietrzna pompa ciepła jest tak popularna, są niskie koszty. Często spotkamy się z twierdzeniem, że ten rodzaj pompy jest tańszy od pompy wodnej oraz gruntowej. Jak to wygląda w praktyce? Samo urządzenie wcale nie musi być tańsze od innych rodzajów pomp, ponieważ ceny, z uwzględnieniem wydajności, są raczej zbliżone. Jednak pompy wodne i gruntowe są umieszczane pod ziemią, co wiążę się z koniecznością przeprowadzenia złożonych prac budowlanych. Droższy jest zarówno sam montaż, jak również poprowadzenie instalacji.

Powietrzna pompa ciepła jest montowana na powierzchni, ponieważ czerpie ciepło z otaczającego powietrza. Co za tym idzie, jej montaż jest dużo tańszy, szybszy i wygodniejszy. Podobnie to wygląda w przypadku całej instalacji, która pozwala transportować wyprodukowane ciepło do górnego źródła, a zatem do ogrzewania podłogowego, bojlera oraz innych elementów instalacji grzewczej.

Czy warto zdecydować się na powietrzną pompę ciepła?

Bez wątpienia jest to najlepsze rozwiązanie do gotowych domów, jeśli chcemy uniknąć kosztownych prac budowlanych oraz modernizacji instalacji grzewczej. Oczywiście nie uciekniemy od pewnych prac, jednak będą one mniej problematyczne, niż w przypadku pompy gruntowej oraz wodnej.

Absolutnie nie należy jednak przekreślać pozostałych rodzajów pomp ciepła. Zarówno pompa gruntowa, jak również wodna, mogą być bardziej wydajne w okresie zimowym, gdy temperatury za oknem są wyjątkowo niskie. Reasumując, mogą nam zapewnić jeszcze większe oszczędności. Jednakże nieprawdziwe jest twierdzenie, że powietrzna pompa ciepła nie sprawdzi się w polskim klimacie. Od lat jest to rozwiązanie skuteczne i oferujące właścicielom duże oszczędności w długoterminowej perspektywie czasu.

Reklama