Jak dobrać szambo betonowe dostosowane do uwarunkowań działki?

Wybór odpowiedniego zbiornika na szambo to istotna kwestia, która będzie miała wpływ na finanse domowe w perspektywie kolejnych lat. Głównym kryterium wyboru jest oczywiście pojemność zbiornika. Przed zakupem pomocne mogą okazać się badania geotechniczne, które pozwolą sprawdzić poziom wód gruntowych oraz glebę, co również ma wpływ na wybór odpowiedniego zbiornika. Jak dobrać szambo betonowe, które zapewni mniejsze koszty eksploatacyjne w przyszłości?

Oszacuj średnie zużycie wody w Twoim gospodarstwie domowym

Przyjmuje się, że jedna osoba zużywa w ciągu jednego miesiąca ok. 2-3 litrów sześciennych wody. Mówimy tu jednak o ekonomicznym korzystaniu (prysznic zamiast kąpieli, zakręcanie kurków w wodą podczas mycia zębów itp.). Warto zatem zrobić wewnętrzny rachunek sumienia i zweryfikować, czy nie zużywamy zbyt dużo wody w codziennym życiu. Załóżmy zatem zużycie na poziomie 3 litrów i trzyosobową rodzinę, co daje nam 9-10 metrów sześciennych na miesiąc. Znając spodziewane zużycie wody wybrać zbiornik na miarę naszych potrzeb.

Szybki research po firmach oferujących wywóz szamba

O ile w dużych miastach ten punkt możesz sobie odpuścić, o tyle w mniejszych miejscowościach, gdzie dostęp do firm jest ograniczony, warto zrobić wstępny research i sprawdzić, jakimi wozami asenizacyjnymi dysponują okoliczne firmy. Opłata za wywóz szamba bardzo często jest bowiem opłacana w zależności od liczby kursów. A zatem, jeśli firma będzie musiała dokonać wywozu na dwa razy, koszty eksploatacyjne automatycznie zwiększą się dwukrotnie.

Zbiorniki betonowe

Większość firm powinna dysponować szambiarką o pojemności przynajmniej 10 m3. Jeśli decydujemy się na większy zbiornik, np. o pojemności 12 m3, warto podzwonić po firmach i dowiedzieć się, czy dysponują odpowiednio dużym wozem asenizacyjnym. Jeśli nie, wówczas warto zrezygnować z większego zbiornika, gdyż dwukrotnie wyższe koszty eksploatacyjne nie są tego warte.

Jaką pojemność zbiornika na szambo wybrać?

Standardowym wyborem w przypadku 2-osobowej rodziny będzie zbiornik 6m3 lub 8m3. Wówczas powinniśmy zmieścić się w zużyciu wymagającym jednego wywozu szamba w miesiącu. W przypadku rodziny trzyosobowej wystarczające powinno okazać się szambo 10 m3. Liczniejsze rodziny wymagają większych zbiorników, chyba, że zdecydujemy się na mniejszy zbiornik i wywóz raz na dwa tygodnie. Największe zbiorniki betonowe na szambo mogą odznaczać się pojemnością 20 m3. Są one bardzo drogie, a co więcej, wymagają naprawdę dużej działki.

Jak często należy wywozić szambo?

Warto poszukać zbiornika dostosowanego do zużycia wody w taki sposób, aby zmieścić się w jednym wywozie miesięcznie. Oczywiście możemy postawić na większy zbiornik, który wystarczy nawet na 2 lub 3 miesiące, jednak takie rozwiązanie wiąże się z dużo droższym zakupem zbiornika i montażem. Jeśli przeliczymy, że będzie to opłacalne w perspektywie najbliższych lat, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na duży zbiornik. W przypadku dużego zużycia wody oraz ograniczonej działki musimy liczyć się z wyborem mniejszego zbiornika i wywozem dwa razy w ciągu jednego miesiąca. Z wieloma firmami można jednak podpisać umowę o cykliczny wywóz, dzięki czemu, wóz asenizacyjny będzie podjeżdżał w regularnych odstępach czasowych.

Zbiornik betonowy z przydomową oczyszczalnią ścieków

Ciekawym rozwiązaniem na przyszłość może być zakup oczyszczalni ścieków, która zastąpi szambo. To bardzo ekologiczne rozwiązanie, które ogranicza konieczność wywozu ścieków do minimum (w zależności od wydajności oczyszczalni, raz na rok lub raz na dwa lata). W związku z tym, koszty eksploatacyjne są znacznie niższe, co sprawia, że inwestycja zwraca się w ciągu najbliższych lat.

Wybierając zbiornik betonowy warto zatem pomyśleć od razu o oczyszczalni, ponieważ znacznie tańszym rozwiązaniem jest zakup gotowego systemu, aniżeli przerabianie szamba w późniejszym okresie. Przed wyborem zbiornika szamba warto zdecydować się na badanie geologiczne, które pozwoli ocenić poziom wód gruntowych oraz wybrać optymalną lokalizację pod zbiornik. Tym samym zmniejszamy ryzyko nieszczelności, które mogą być w przyszłości bardzo kosztowne.

Reklama