Jak przerobić betonowy zbiornik na szambo na ekologiczną oczyszczalnię?

Coraz większą uwagę zwracamy na bezpieczeństwo otaczającego nas środowiska. Dokładamy wszelkich starań, aby nasza działalność nie obracała się na niekorzyść przyrody. Szczelne szambo betonowe nie stanowi zagrożenia dla ekosystemu, niemniej jednak, na pewno nie możemy go uznać za rozwiązanie w pełni ekologiczne. Dostępny na naszej działce betonowy zbiornik na szambo można jednak zmodernizować do nowoczesnej oczyszczalni ekologicznej.

Czym jest ekologiczne szambo?

Na początek kilka słów wyjaśnienia. Obecnie, pojęcie ekologicznego szamba jest często nadużywane przez producentów zajmujących się tworzeniem zbiorników wykonanych z ekologicznych tworzyw. Owszem, takie rozwiązanie ma w sobie znamiona ekologii, jednak wciąż nie spełnia kryteriów potrzebnych do tego, aby używać terminologii ekologicznego szamba.

Pod tym pojęciem kryje się bowiem ekologiczna, przydomowa oczyszczalnia. Chodzi o to, aby stworzyć instalację, która będzie neutralizowała większość zanieczyszczeń szkodliwych dla ekosystemu. W ten sposób ograniczasz produkcję odpadów, które muszą być odprowadzane do innych oczyszczalni. Nie tylko troska o środowiska przemawia na korzyść tego rozwiązania. Na dłuższą metę, ekologiczna oczyszczania może generować duże oszczędności.

Czy można przerobić betonowy zbiornik na szambo?

Jak najbardziej, betonowy zbiornik na szambo nie stanowi przeszkody w budowie przydomowej oczyszczalni ścieków. Wciąż trzeba jednak zainwestować w specjalny system, który zajmie się filtrowaniem i oczyszczaniem dostarczanych tu zanieczyszczeń. Na działce potrzebujemy dostatecznie dużo miejsca oraz odpowiednich uwarunkowań gruntu. Na szczęście w większości przypadków istnieje możliwość zaprojektowania przydomowej oczyszczalni ścieków.

Szamba

Betonowy zbiornik na szambo należy połączyć z ekologiczną oczyszczalnią, w której zachodzą procesy wytrącania niebezpiecznych związków chemicznych. Cena przydomowej oczyszczalni zależy od jej rozmiaru, a także od efektywności filtracji. Oczyszczalnię dobieramy pod kątem uwarunkowania działki, ale również ze względu na średnie zużycie wody.

Jak stworzyć ekologiczną oczyszczalnię ścieków na swojej działce?

W tym celu należy skorzystać z pomocy profesjonalnych firm, które dokonają montażu oraz sprawdzą działanie całej instalacji. Samą oczyszczalnię możemy wybrać samodzielnie w marketach budowlanych lub wygodnie zamówić przez Internet. Koszt stworzenia przydomowej oczyszczalni, po uwzględnieniu zakupu oraz montażu, mieści się w bardzo rozsądnych przedziałach cenowych, dzięki czemu, stanowią docenianą inwestycję ze strony osób ceniących bezpieczeństwo środowiska. Sam montaż wymaga oczywiście prac budowlanych, co wiąże się z rozkopaniem fragmentu działki. Prace nie trwają na szczęście zbyt długo. Przed budową oczyszczalni warto wykonać badania geotechniczne, aby sprawdzić poziom wód gruntowych i rodzaj gleby.

Dlaczego warto zdecydować się na ekologiczną oczyszczalnię ścieków?

Betonowy zbiornik na szambo nie stanowi zagrożenia dla środowiska, o ile oczywiście jest szczelny i nie przepuszcza do gruntu niebezpiecznych substancji. Warto jednak zainwestować w przydomową oczyszczalnię, biorąc pod uwagę szereg korzyści, jakich możemy oczekiwać w perspektywie nadchodzących lat. Głównym czynnikiem jest oczywiście troska o środowisko naturalne, jednak nie sposób nie wspomnieć o kwestach czysto ekonomicznych.

Własna oczyszczalnia ścieków wiąże się ze znacznie niższymi kosztami eksploatacyjnymi. W skali roku, koszty można obniżyć nawet dziesięciokrotnie. Sam zbiornik podłączony do ekologicznej oczyszczalni należy oczyszczać raz na dwa lata. Do tego należy uwzględnić przegląd oraz uzupełnienie niezbędnych substancji oczyszczających. W praktyce, inwestycja w ekologiczną oczyszczalnię ścieków może zwrócić się w przeciągu następnych kilku lat. Jest to propozycja dedykowana przede wszystkim osobom, które właśnie projektują swój wymarzony dom.

Reklama