Kontenery na gruz oraz gdzie wywieźć gruz i odpady budowlane?

Prace budowlane w nowym domu, a także remont, nastręczają wielu dodatkowych problemów. Jednym z nich jest oczywiście duża ilość gruzu, odpadów budowlanych oraz śmieci, których musimy pozbyć się w sposób bezpieczny, zgodny z normami ochrony środowiska. Gruz i odpady budowlane nie mogą być tak po prostu wyrzucone do śmietnika. Na szczęście, istnieją przynajmniej trzy sposoby, które pozwolą Ci szybko i skutecznie pozbyć się zalegających śmieci.

Odpowiedzialna rola segregacji i utylizacji śmieci

W ostatnich latach zwracamy coraz większą uwagę na bezpieczeństwo otaczającego nas środowiska naturalnego. I dobrze, w końcu nasza planeta zasługuje na lepsze traktowanie. W związku z tym, gruz, odpady budowlane i komunalne, a także wszystkie śmieci, są gruntownie segregowane, utylizowane oraz poddawane procesowi recyklingu. Rodzi się zatem pytanie, gdzie wywieźć gruz oraz niepotrzebne śmieci? Poniżej prezentujemy trzy najpopularniejsze i całkowicie bezpieczne sposoby. Dwa z nich są całkowicie darmowe, natomiast trzeci wymaga uiszczenia opłaty

Samodzielny wywóz gruzu do PSZOK-u

PSZOK, czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Takie miejsca znajdują się w wielu miastach oraz wszystkich gminach na terenie Polski. Są rozlokowane w taki sposób, aby mieszkańcy z okolicznych terenów nie musieli pokonywać dużych dystansów w celu skorzystania z pomocy takiego punktu. PSZOK-i przyjmują gruz, odpady budowlane, a także niepotrzebne śmieci, takie jak: okna, stare drzwi czy niepotrzebne meble. Znajdują się tutaj kontenery na zużyty sprzęt elektroniczny, a nawet na farby, lakiery oraz inne, niebezpieczne substancje.

Wywóz gruzu

Decydując się na to rozwiązanie, powinniśmy zadbać o gruntowną selekcję odpadów. Przykładowo, styropian należy oddzielić od ceramicznych kafelków, niebezpieczne substancje zgromadzić osobno, podobnie jak meble oraz sprzęt elektroniczny. Skróci to czas potrzebny do oddania odpadów budowlanych oraz komunalnych. Pracownik PSZOK zważy przywieziony gruz, a następnie wskaże nam miejsca, w których możemy wyrzucić poszczególne odpady. Zaletą jest brak jakichkolwiek kosztów. Gruz i odpady komunalne w PSZOK możesz zostawić bez dodatkowych opłat.

Oddaj niepotrzebny gruz i odpady budowlane innej osobie

Kolejnym, darmowym rozwiązaniem pozbycia się gruzu i odpadów komunalnych, jest ich oddanie innym osobom. Sprawny sprzęt elektroniczny na pewno przyciągnie duże zainteresowanie uboższych ludzi, którzy chętnie przejmą po nas takie urządzenia. Podobnie jest z meblami. Nawet jeśli są one stare, istnieje duża szansa, że znajdą one swoich amatorów lub zostaną przygarnięte przez firmę, która zajmuje się renowacją oraz sprzedażą starych mebli w stylu vintage.

A co z gruzem i odpadami budowlanymi? Bardzo często jest on wykorzystywany do usypywania ścieżek, drenażu gruntu na podmokłych terenach, a także do drobnych prac budowlanych. Z pewnością nie pozbędziesz się wszystkich śmieci, ale na pewno znacznie ograniczysz pozostałości, które należy wywieźć do PSZOK-u lub wyrzucić do podstawionego kontenera. Jeśli chcesz skorzystać z tej metody, koniecznie zainteresuj się portalami z aukcjami lokalnymi, takimi jak chociażby OLX. Także na portalach społecznościowych są grupy, w których można zaoferować gruz do oddania.

Wynajmij kontener na gruz lub odpady budowlane

Jeśli mieszkasz w bloku, skontaktuj się ze spółdzielnią mieszkaniową. Mieszkańcy często mogą raz do roku wynająć kontener na gruz bez dodatkowych opłat. Jeśli jednak nie możesz skorzystać z takiej opcji lub mieszkasz w domu wolnostojącym, skorzystaj z prywatnych firm, które oferują wywóz gruzu i odpadów. W jej ofercie znajdziemy: torby big bag na czysty gruz, kontenery na gruz zmieszany, a także kontenery na wszystkie odpady budowlane. Kontener wybieramy pod kątem pojemności, szacując, jak dużo gruzu i śmieci zalega po remoncie. Im większa pojemność kontenera, tym wyższa cena wynajmu. Na szczęście, wynajem kontenera na gruz i odpady budowlane nie jest dużym wydatkiem.

Reklama